Ważne jest, by jajka osiągnęły temperaturę pokojową, zanim zaczniemy je gotować. Gdybyśmy bowiem wrzucili je do gorącej wody prosto z lodówki, mogłyby popękać ich skorupka. Z tego samego powodu powinniśmy użyć małego rondelka i trzymać go na wolnym ogniu.

Jak długo powinniśmy gotować jajka?

Wszystko zależy bowiem od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Niektórzy z nas wolą jajka bardziej wodniste, inni lubią, gdy biało jest już lekko ścięte. Dlatego, zamiast stosować się do zaleceń z książki kucharskiej czy internetu, najlepiej samemu wypróbować ze stoperem, jaki czas gotowania będzie najlepszy, by jajko trafiało w nasze gusta. Albo możecie zastosować się do poniższej porady:

By uzyskać jajko ugotowane klasycznie na miękko gotujemy jajko zaledwie przez minutę. Najpierw delikatnie wkładamy je do garnka, uważając, by nie uderzyło o ścianki naczynia. Po minucie zdejmujemy garnek z ognia i przykrywamy go pokrywką. Po kolejnych 6 minutach takiej kąpieli uzyskamy efekt całkowicie płynnego żółtka i miękkiego białka jajka. Po 7 minutach z kolei żółtko będzie bardziej kremowe, a białko całkowicie ścięte.

Gotowanie jajka na twardo wymaga zupełnie innej metody. Umieszczmy jajka w garnku z zimną wodą i podgrzewamy aż zaczną się gotować. Wówczas należy odczekać kolejnych 6 lub 7 minut, zanim zdejmiemy je z ognia. Cały sekret polega na tym, by następnie błyskawicznie schłodzić jajka, przekładając je na przykład do naczynia z bardzo zimną wodą.

Jeśli nie przepadamy na obieraniem jajka, można włożyć je do słoika z odrobiną zimnej wody, zakręcić szczelnie pokrywkę i energicznie potrząsać, by skorupka sama odpadła.

Opracowane przez: Delia Smith, szef kuchni i autorka książek kucharskich.
Jak ugotować jajko na miękko?

Żeby mieć najlepsze jajko na miękko, trzeba poznać najlepszy sposób na gotowanie najlepszego jajka na miękko. W mojej rodzinie jajko na miękko gotuje się od lat. Najpierw moja prababcia uczyła moją babcię jak gotować najlepsze jajka na miękko. Potem moja babcia gotowała te najlepsza jajka na miękko dla całej mojej rodziny. Niestety gdy babcia zmarła ktoś inny musiał się w naszej rodzinie nauczyć gotować jajka na miękko, a nie łatwo gotować takie najlepsza jajka na miękko. Na szczęście moja mama zaczęła naukę gotowania jajek i przez wiele lat gotowała nam najlepsze jajka na miękko. Jak sami widzicie ugotować jajko na miękko to nie taka prosta czynność i wymaga to wielu umiejętności, dlatego teraz przedstawię Wam ten najlepszy przepis. Uwaga! Zaczynamy!

[Ciekawostka jajko po angielsku to egg.]

Prosty przepis na najlepsze jajko na miękko:

  1. Idź do sklepu, na bazar, do kurnika, sąsiadki (najlepiej ładnej), kochanki, rodzeństwa czy do kogo tam chcesz i kup, pożycz lub po prostu zabierz jajka.
  2. Dzięki temu, że masz te jajka z innego miejsca niż domu to nie musisz ich wyjmować z lodówki jak Ci radzą w jakiś poradnikach dla leszczy. Widziałaś faceta co chowa jajka do lodówki? No ja też nie.
  3. Bierzesz garnek. Serio nie interesuje mnie skąd. Dolna, górna szafka, czy idziesz znów i pożyczasz. Ma być garnek.
  4. Teraz pro tip o którym nigdzie indziej nie wspominają. Nie gotuj wody w garnku tylko w czajniku. Szybciej i taniej, więc masz więcej pieniędzy na kolejne najlepsze jajka na miękko.
  5. Zagotowaną wodę wlej do garnka.
  6. Wkładasz jajka (nie męża tylko te kurze) do garnka i gotujesz. Ale wkładasz a nie wrzucasz i nie sto tylko pięć.
  7. Gotujesz te jajka tak od 3,5 do 5,5 minuty - nie wiem ile dokładnie bo nie widzę tych jajek. Masz gotować tak jakby to były ostanie jajka na świecie. To mają być najlepsze jajka na miękko. Pomyśl, że od tego zależy Twoje i innych życie!
  8. Wyjmujesz jajka a wodę nie wylewaj jak Ci inni radzą tylko zachowaj do gotowania następnych jajek to zaoszczędzisz kolejne cenne pieniądze. No albo możesz tę wodę wykorzystać do innych celów, no ale nie wylewaj jej bo nie jesteś milionerem.
  9. Tym sposobem masz najlepsze jajka na miękko i zaoszczędzone sporo pieniędzy. Czy życie nie jest piękne?

Zobacz film na YouTubie jak inni udają, że znają się na gotowaniu jajek.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jajek zobacz profesjonalny artykuł na ten temat w profesjonalnym serwisie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jajko_(kulinaria)